5 cech cery naczynkowej
Wszyscy staramy się dbać o skórę twarzy, która jest naszą wizytówką. Szczególną wagę przykładają do tego kobiety. Bardzo ważne jest jednak, aby pielęgnacja skóry twarzy była dopasowana do rodzaju cery i jej potrzeb. Dlatego warto przyjrzeć się swojej twarzy i ocenić, jaki mamy typ cery, by móc dobrać odpowiednie kosmetyki. Dziś przyjrzymy się bliżej cerze naczynkowej, z którą problem ma wiele kobiet. Przedstawiamy 5 cech, dzięki którym możesz rozpoznać u siebie cerę naczynkową i prawidłowo o nią zadbać.
Rumień pojawiający się na twarzy
Oczywiście każdemu z nas zdarza się zarumienić, szczególnie po wysiłku fizycznym czy przy silnych emocjach. Cera naczynkowa sprawia jednak, że rumieńce te pojawiają się szybciej i częściej niż przy innych rodzajach cery. Przyczyną takiego problemu jest w tym przypadku bardzo cienka skóra, która zbyt szybko reaguje na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy wilgotność. Naczynka krwionośne znajdujące się tuż pod skórą są też wtedy bardziej widoczne, a ich nadmierne rozszerzanie obserwujemy właśnie jako rumień na twarzy, który długo się utrzymuje, a podbijają go dodatkowo czynniki takie jak alkohol, ostre przyprawy, nadmierny wysiłek czy emocje.
Pajączki
Pajączkami potocznie nazywa się siateczkę czerwonych linii układających się w specyficzne rozgałęzienia. Są to także naczynia krwionośne. Przy cerze naczynkowej są tak wyraźnie widoczne z dwóch powodów: po pierwsze przez cienką skórę, o której już wspominaliśmy, naczynka te są umieszczone dużo płycej; a po drugie – przez to, że naczynka rozszerzyły się na stałe, są wyraźnie widoczne właśnie w postaci tak zwanych pajączków. Najczęściej dostrzec je możemy w okolicach nosa, policzków, brody, szyi czy dekoltu.
Specjalna pielęgnacja
Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji z użyciem dedykowanych dla niej kosmetyków. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwą pielęgnacją moglibyśmy zaszkodzić skórze naszej twarzy i jeszcze pogorszyć jej stan. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawilżanie skóry i wzmacnianie jej bariery ochronnej. Bardzo pomocne będą tutaj kosmetyki zawierające witaminy B3, C lub K. Unikać powinno się z kolei parabenów, które mogą powodować zaczerwienienie i pieczenie, a przez to podrażniać skórę. Raz na jakiś czas, na przykład co dwa tygodnie, warto wykonać delikatny peeling, który pobudzi skórę do regeneracji. W drogeriach co rusz pojawiają się nowe kosmetyki przeznaczone do dbania o cerę naczynkową. Aby dobrze poznać potrzeby swojej skóry, warto na bieżąco zapoznawać się z poradami ekspertów odnośnie odpowiedniej pielęgnacji.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Wiadomym jest, że nasza skóra nie przepada w nadmiarze za promieniami UV. Choć my lubimy naturalną opaleniznę, skóra naszej twarzy może mocno ucierpieć wystawiona bezpośrednio na mocne promienie słoneczne. Dlatego szczególnie w okresie letnim powinniśmy na co dzień stosować kremy lub kosmetyki z filtrem na twarz. Przy cerze naczynkowej jest to tym bardziej istotne, gdyż promienie UV pogarszają problemy z rozszerzającymi się naczynkami. Zimą z kolei konieczne jest używanie tłustych kremów, które stanowić będą barierę dla mroźnego powietrza czy porywów zimnego wiatru.
Czynniki szkodliwe
Oprócz odpowiednio dobranej pielęgnacji, najlepszym sposobem dbania o cerę naczynkową jest unikanie czynników, które są dla niej szkodliwe i mogą pogarszać objawy. Do czynników takich zaliczamy:
stres,
alkohol,
opalanie skóry twarzy (na słońcu bądź w solarium),
przebywanie w saunie bądź łaźni parowej,
gruboziarniste peelingi i kosmetyki złuszczające,
czerwone wino,
wilgoć,
ostre przyprawy.
Unikanie tych rzeczy zapobiegnie dalszemu rozszerzaniu się naszych naczynek krwionośnych, dzięki czemu zarówno rumień jak i tak zwane pajączki będą dużo mniej widoczne. Warto też wspomnieć, że o taką cerę należy dbać nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale także zdrowotnych – zaniedbana cera naczynkowa może przyczynić się na przykład do pojawienia się uciążliwego trądziku.