Jakie mogą być przyczyny pojawiania się wyprysków na twarzy?
Tłuste wykwity, zapchane pory, nieestetyczne pryszcze; problemy skórne potrafią sprawić, że czujemy się mniej atrakcyjne fizycznie. Przyczyny powstawania wyprysków na twarzy można podzielić na trzy zasadnicze grupy: niewłaściwe odżywianie się i niewłaściwy styl życia, zaburzenia hormonalne oraz brak codziennej higieny. Więcej o tym, skąd na twarzy biorą się wypryski przeczytasz w naszym wpisie.
Przyczynami wyprysków na twarzy mogą być zła dieta i problemy hormonalne
Za pojawienie się wyprysków na czole najczęściej odpowiadają zaburzenia trawienia oraz dieta, obfitująca w produkty przetworzone i o zbyt dużej zawartości tłuszczów. Przyczyną może być również zbyt mała ilość przyjmowanej wody. Pryszcze wokół ust z kolei świadczą o niedoborach witamin z grupy B, znajdujących się w produktach z pełnego ziarna, chudym mięsie i zielonych warzywach. Problemem wielu kobiet są również nieestetyczne wykwity na policzkach; aby się ich pozbyć, zredukuj ilość produktów przetworzonych i bogatych w cukier. Pryszcze na tej części twarzy oznaczać mogą również... kłopoty z dziąsłami i tylnymi zębami. Zewnętrzne obszary podbródka zaatakowane przez wypryski związane są z cyklem owulacyjnym i związanymi z nim wahaniami hormonów. Wyeliminuj z diety fast foody, gazowane napoje, produkty, bogate w konserwanty, a szybko zauważysz poprawę kondycji swojej cery. Sprawdź, co jeszcze robić, aby pozbyć się wyprysków na twarzy.
Jak prawidłowo dbać o cerę?
Niewłaściwa diety i problemy hormonalne to tylko jedna z przyczyn powstawania wyprysków. Za pryszcze oraz wykwity odpowiada także nieprawidłowa pielęgnacja skóry i brak systematyczności. Aby zatem raz na zawsze pożegnać zaskórniki i zatkane pory, pamiętaj o codziennych czterech krokach:
- oczyszczenie,
- tonizacja,
- peeling,
- nawilżanie.
Codziennie oczyszczaj skórę twarzy z makijażu oraz zanieczyszczeń, stosując płyny micelarne lub delikatne płyny o naturalnym PH. Następnie, aby zapobiegać przesuszaniu się skóry i pozbyć się resztek martwego naskórka, użyj toniku. Kolejny krok (ale nie częściej niż dwa, trzy razy w tygodniu) w codziennej pielęgnacji skóry twarzy to używanie peelingu. Na oczyszczoną i przetartą tonikiem skórę nałóż cienką warstwę peelingu enzymatycznego; przyspieszy on złuszczanie się naskórka i tym samym oczyszczanie. Ostatni etap dbania o skórę twarzy, który zapobiegnie wypryskom, to jej nawilżanie. Krem pod oczy nakładaj punktowo, a następnie wklepuj od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. Na resztę twarzy nakładaj krem kolistymi ruchami od czoła, przez skronie i policzki do brody.